bilde ko parada kad esi afk par ilgu
0
blogs

#Nakotnes datoru petijums

Blogu izveidoja Ābols • 2017. gada 28. novembrī, 02:26

Pavisam nesen Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesors Andris Ambainis – līdz šim visjaunākais akadēmiķis LZA vēsturē – saņēma Eiropas pētniecības padomes (European Research Council) grantu. Pirmo reizi prestižo finansējumu ieguvis pārstāvis no Latvijas. Andris Ambainis, kas pašlaik visas pasaules mērogā jau atzīts kā viens no vadošajiem pētniekiem savā nozarē, sadarbojoties gan ar speciālistiem no Latvijas, gan ārzemju zinātnieku grupām, veiks globālas nozīmes pētījumus kvantu datoru jomā. Pašreizējā pētījuma mērķis ir novērtēt kvantu ierīču izmantošanas robežas un priekšrocības.


Automatizēta domāšana

Kvantu dators pamatā ir ierīce, kas no ierastajiem datoriem atšķiras galvenokārt ar informācijas apstrādes un glabāšanas veidu – tā balstās kvantu mehānikā. Kvantu fizika apraksta fizikas likumus atsevišķu atomu un daļiņu līmenī, un šie likumi būtiski atšķiras no klasiskās fizikas likumiem.

Kvantu datorā informācijas pamatvienība ir kubits, kas (atšķirībā no ierastā bita) ļauj vienlaicīgi apstrādāt daudz lielāku vērtību skaitu nekā „parastajiem” datoriem. Kvantu datora uzbūvēšana ir viens no mūsdienu zinātnes lielākajiem izaicinājumiem.

Šobrīd profesors A. Ambainis pēta, ko ar kvantu datoriem iespējams izrēķināt. „Šai tēmai ir dažādi aspekti, piemēram, pēdējo gadu laikā strādājām pie algoritma, ar kuru risināt lineārus vienādojumus. Esam strādājuši pie loģikas formulu risināšanas uz kvantu datora. Vēl viens saistīts jautājums, pie kā esam strādājuši, ir kvantu datoru robežas, respektīvi, kādas ir tās problēmas, ko kvantu datori nevar atrisināt, cik liels ir paātrinājums, ko dod kvantu dators, salīdzinot ar normālajiem datoriem.”

Līdz šim veiktie pētījumi vainagojušies ar nozīmīgiem atklājumiem un ļauj attīstīt tālākos meklējumus, taču, lai padziļināti iepazītu kvantu ierīču īpašības, tiek izveidotas arvien jaunas pieejas. „Ļoti nozīmīga metode, ko esam izstrādājuši, kvantu datoru konstruēšanai balstās uz mācīšanās grafiem. Tās pamatā ir mūsu doktoranta Aleksandra Belova nopelns. Mācīšanās grafs ir struktūra, ar kuras palīdzību iespējams aprakstīt informāciju. Ar to var izveidot kvantu algoritmu. Turklāt, salīdzinot ar citām pieejām kvantu algoritmu izstrādei, šī pieeja ir tīri intuitīva. Viena no galvenajām problēmām kvantu algoritmiem ir tā, ka kvantu skaitļošana ir kaut kas pilnīgi atšķirīgs no tradicionālās skaitļošanas, tādēļ ir ļoti grūti izveidot kvantu algoritmus. Taču līdz ar mācīšanās grafu vesela kaudze tehnisku soļu tiek automatizēta un par tiem nav katru reizi jādomā,” stāsta Andris Ambainis.

Kvantu dators nojauc robežas starp zinātnēm

Mūsdienu pētniecībā (gan eksaktajās, gan arī humanitārajās zinātnēs) aizvien būtiskāka kļuvusi sadarbība starp dažādām nozarēm. Latvijas Universitātes pētnieki cītīgi strādā, lai veidotu simbiozi starp dažādām disciplīnām. ”Manos pētījumos aktuālas kļūst (un nākotnē kļūs vēl aktuālāk) kvantu skaitļošanas saiknes ar citām zinātnes nozarēm. Parādās interesanti veidi, kā kvantu skaitļošanas idejas var pielietot, lai risinātu kaut ko pavisam citā zinātnes nozarē. Gan risināmais uzdevums, gan risinājums pilnībā ietilpst tradicionālajā skaitļošanā – pats kvantu dators tur nav vajadzīgs, bet matemātiskās idejas nāk tieši no kvantu skaitļošanas. Man šķiet, ka šāda ietekme kļūst aizvien redzamāka. To varētu saukt par jauno attīstības tendenci,” vēstī Andris Ambainis.

Datorzinātnes, matemātikas un fizikas apvienošana ļaus pētniekiem atklāt ne tikai jaunus apvāršņus kvantu datoru potenciālā, bet arī apzināt iespējamos riskus, kas saistīti ar datu drošību. Viens no praktiskajiem ieguvumiem līdz ar kvantu datora attīstību ir kvantu efektu izmantošana, lai būvētu drošākas šifrēšanas sistēmas. Piemēram, kaimiņvalstī Igaunijā aktīvi darbojas plaša zinātniskā grupa kriptogrāfijā jeb šifrēšanas zinātnē. Taču viena no lielākajām cerībām ir, ka kļūs iespējams daudz ātrāk risināt sarežģītas matemātiskās problēmas algebrā un skaitļu teorijā. Latvijas zinātniskā grupa ir viena no vadošajām kvantu skaitļošanas teorijā – daudzi pētnieki pasaulē izmanto un attīsta Latvijā izstrādātās metodes. Zinātnieki no Kembridžas, no Parīzes, NEC firmas laboratorijās Prinstonā un no Singapūras kopā un paralēli ar latviešu zinātniekiem veic tik svarīgo zinātnisko darbu. „Pašreiz pētnieku grupa Austrijā ir nonākusi pie datora ar 14 kubitu lielu kvantu atmiņu. Turpinās mēģinājumi pabīdīt robežu aizvien tālāk un tālāk,” atzīst Andris Ambainis.

Kontrole pār strāvu un lādiņu elementārdaļiņu līmenī

Kopā ar profesoru A. Ambaini kvantu ierīču iespējas pēta Latvijas un pasaules zinātnē ne mazāk nozīmīgs zinātnieks – Vjačeslavs Kaščejevs. Kaščejeva nozare ir tieši saistīta ar nanoelektroniku. „Manā pētnieciskajā praksē no praktiskā viedokļa jāņemt vērā kvantu koherence un kvantu sapinuma efekts, kas ir kvantu datoru funkcionēšanas pamatā,” stāsta Kaščejevs.

Nesen Vjačeslavs Kaščejevs, līdzdarbojoties ar kolēģiem no Latvijas Universitātes, izstrādājis jaunu kvantu interferences pielietojumu nanoelektronikā. Jāpiezīmē, ka nanoelektronika ir viena no Eiropas Savienības un pasaules zinātnes prioritātēm. Pašreiz pētnieks strādā pie jauna projekta. „Izdevies pierādīt, ka viena regulāra kļuvusi nanotehnoloģijas ierīce – dinamiskais kvantu punkts – ļauj ar zināmu garantiju kontrolēt divus elektronus, kuri ir kvantiski saistīti. Tā saucamā kvantu saistība uz pieprasījuma ir viens no ļoti atraktīvajiem soļiem pretim kvantu skaitļošanas elektroniskai realizācijai, kam līdz šim piedāvātās iespējas bijušas ierobežotas. Pretstatā tradicionālajai pieejai, kas izmanto supravadāmību, mēs atradām veidu, kā šo sasaisti panākt pusvadītāja nanotranzistorā,” tā V. Kaščejevs.

Šāds atklājums pierāda to, ka drīzumā kvantu skaitļošana varēs norisināties praktiski un plašākā mērogā. „Nākamais solis (un pašreizējais šīs zinātnes nozares mērķis) ir panākt pietiekami pilnvērtīgu kontroli pār strāvu un lādiņu elementārdaļiņu līmenī. Elektrostatiska elementārdaļiņu manipulācija, izmantojot to lādiņu un iekšējo rotāciju jeb spinu. Un tieši dinamiskie kvantu punkti ir tas, kas pēdējos gados devis būtisku izrāvienu,” piebilst V. Kaščejevs.

V. Kaščejeva pētījumu tuvākais praktiskais mērķis ir fundamentālu kvantu robežu ierobežota elektronu skaitīšana. „Pietiekami ātra un maksimāli precīza skaitīšana ļautu ģenerēt strāvu, kas balstītos uz fundamentālajiem lielumiem, līdz ar to aizstātu esošos strāvas etalonus. To varētu saukt par pārdefinēšanu caur elektronu lādiņu frekvenci,” skaidro pētnieks.

Kvantu dators būs!

Minētie kvantu datoru pētījumi norit ciešā sadarbībā gan ar Latvijas zinātniekiem, gan laboratorijām Vācijā un Lielbritānijā un teorētiķu grupu Zviedrijā. Turklāt nupat esot sagatavots jauns apjomīgs projekts, kurā Latvijas zinātniekiem būs jāizstrādā teorētiskā bāze, bet eksperimentālo pusi jānodrošina pētniekiem-eksperimentatoriem no Francijas.

Pateicoties kubita spējai atrasties superpozīcijā (t. i. – atbilst vairākām vērtībām vienlaicīgi), ir zināms, ka ar laiku kvantu datori veiks aprēķinus ievērojami ātrāk par klasiskajiem datoriem. Salīdzinājumam – to, ko klasiskajam datoram atrisināt prasītu gadi, kvantu dators paveiks sekundēs. Tas nozīmē ārkārtīgi strauju attīstību informācijas drošības jautājumos un kriptoanalīzē.

Lai arī ir grūti paredzēt, kad tieši tiks radīts pietiekami spēcīgs kvantu dators, ir skaidrs, ka tas varētu notikt tuvākajās desmitgadēs. Latvijas Universitātes zinātnieku pētījumi šo brīdi tuvina. Jāatgādina, ka pirmie kvantu datori, lai arī ar salīdzinoši zemu kubitu skaitu, jau ir izgatavoti. Zinot, ka ikviens mazākais solis ir būtisks ceļā uz attīstību un pasaules izpratni, jāatzīst, ka Latvijas Universitātes pētnieki pārliecinoši soļo pretim jauniem sasniegumiem.


Vēl nav neviena komentāra, esi pirmais!
Vispopulārākie blogi šodien
10 lietas ko nedarīt zombiju apokalipsē!
Hey , Hey Tauta! Šoreiz pastāstīšu 10 lietas ko nekad nedarīt zombiju apokalipsē. Protams , zombiji neeksistē un cerams , ka neeksistēs kaut vai kaut kas tamlīdzīgs varētu n...
7 komentāri
0
Rekordieli viļņī
Baltijas jūrā iepriekšējās dienās plosījusies vētra, kura, kā zināms, visai nopietni ietekmējusi arī prāmju satiksmi. Spēcīgie vēji radījuši augstus viļņus, un vētras kulminācijas brīdī ...
1 komentāri
0
Top 10 pasaulē ātrākās automašīnas! (2012)
1. Bugatti Veyron Super Sport: 429 km/h no 0-60 - 2.4 sekundēs !2. Hennessey Venom GT: 418 km/h no 0-60 - 2.5 sekundēs !3. Koenigsegg Agera R:418 km/h, ...
6 komentāri
0
#Nakotnes datoru petijums
Pavisam nesen Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesors Andris Ambainis – līdz šim visjaunākais akadēmiķis LZA vēsturē – saņēma Eiropas pētniecības padomes (European Res...
0 komentāri
0
Latvijā, 1. klases uzdevumu nespēj izpildīt pat vecāki!
Kāds ļoti sašutis pirmklasnieka tēvs ievietojis šo video internetā ar jautājumu, vai bērni šo var atrisināt? Vai skolā mācās bērni vai tomēr viņu vecāki? Zinot to, ka skola sākusi...
7 komentāri
0
Kāds bija pirmais dators?
ENIAC ir pasaulē pirmais elektroniskais dators, ko izgudroja 1943. gadā un būvēja trīs gadus. Tas svēra 27 tonnas!Cilvēks jau no seniem laikiem ir vēlējies izgudrot mašīnu, kas veiktu aprēķ...
14 komentāri
5
Rīga, Miera iela.
Ceļojumu portāls Travel Supermarket par otro stilīgāko un hipsterīgāko tūrisma apskates rajonu nodēvējis Rīgas Miera ielu. 2017. gada interesantāko tūrismu apskates vietu topā apkopoti 23 rajoni un ie...
3 komentāri
1
Zinātnieki brīdina, pilnīga atturēšanās no alkohola ir cēlonis priekšlaicīgai nāvei.
Pilnīga atturēšanās no alkohola var kļūt par cēloni priekšlaicīgai nāvei. Tā secinājuši amerikāņu zinātnieki, kas veikuši pētījumu vairāk nekā 50 gadu garumā. Pētījuma ...
2 komentāri
0
Pornhub statistika Valentīndienā.
13.februārī pornosaite Pornhub ir publicējusi atskaiti par meklēšanas pieprasījumiem un trafika kritumu svētā Valentīnas dienas priekšvakarā. Tagad mēs zinām, ka 14.februārī Pornhub...
5 komentāri
0
Kūkas, tortes, saldumi
Baigās kūkas, gribētos nogaršot.             ...
4 komentāri
0
#синийкит jeb Zilais valis.. [18+]
Sveicināti, draugi! Šajā rakstā stāstīšu par spēli ar nosaukumu Zilais Valis. Ne pirmo reizi dzīvē internetu sauc par bīstamu lietu bērnu un pusaudžu vidē. 1.Šajā...
11 komentāri
2
Komiksiņi #1
  :D 
12 komentāri
0
Kapēc cilvēki sevi pazemo internetā?
Sveiki kick'ieši!Šoreiz raksts par cilvēkiem , kas sevi pazemo internetā.Mani iedvesmoja šo rakstu veidot slavenā , visu mīļā youtube're ''Super Aņa&#...
6 komentāri
1
Pieckārtējs pasaules čempions!
Martins Dukurs - pieckārtējs pasaules čempions!Par pieckārtēju pasaules čempionu svētdien Kēnigszē trasē Vācijā kļuva pēdējo gadu pasaules labākais skeletonists Martins Dukurs. Viņš &scar...
2 komentāri
0
/ 7 / Unikālas vietas Latvijā.
Dzīvā sudraba muzejs Limbažos atrodams Latvijā vienīgais sudraba muzejs. Ekspozīciju veido mākslinieka Oļģerta Auzera oriģināldarbi no sudraba, katram ir kāds stāsts, ko gids dara zināmu ...
2 komentāri
1
10 Interesanti fakti par II pasaules karu
2.pasaules karš...laiks , kad mainījās VISS 1.Pirmais kritušais vāciešu kareivis bija japāņu roku darbs. Šis moments pat tika nofilmēts, kareivim met...
0 komentāri
0
Coca Colla
 Daudzi no mums reizēm dzer gāzētos dzērienus, tai skaitā arī Coca-Cola. Mēs visi esam dzirdējuši, ka gāzētie dzērieni ir kaitīgi cilvēka veselībai, esam dzirdējuši pat stāstus,...
2 komentāri
0
Jautājums Kick.lv
Es skatos agar.io atsācis iet. Bet šeit dienā nebūs pat 10 cilvēki un bez botiem šeit nav ko dārit.Kādēļ jūs botus noņēmat ? Atlieciet Lūdzu atpakaļ !
13 komentāri
1
Mēness eklipses bildes
     Tiešām ļoti žēl ka Latvijā tas nebija redzams :/
5 komentāri
0
“Klusa nakts, svēta nakts”!!
Mēs visi mīlam dziedāt svētku dziesmas un viena no skaistākajām šāda tipa dziesmām ir “Klusa nakts, svēta nakts” (Silent Night). Tā ir tik nomierinoša.. Bet tā vairs neliksie...
6 komentāri
0